ŽIVOT JE DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ DOVOLENÁ

Posledních 14 dnů se mi zvýšil čas, který trávím s mým mobilem. Není to náhodou. Blíží se termín mé dovolené. A já znovu a znovu prohlížím různé stránky a hledám nejvhodnější možnosti. Dovolená je pro mnohé z nás tak důležitá, že si ji opravdu pečlivě vybíráme a věnujeme tomu čas. Navíc mě to baví.

Před chvílí jsem si uvědomila paradox tohoto vybírání. Často se jejímu výběru věnujeme víc než jiným stránkám našich životů. Jak kdyby těch 10 dnů v létě bylo důležitějších než všechno ostatní. Někteří lidé tak klidně dál chodí do práce, která je netěší, bydlí v místech, které nemají rádi, žijí životy, ze kterých si prostě musí brát dovolenou. 

A možná by stačilo se stejně tak pověnovat některým jiným aspektům našich životů. Udělat si prostor pro sebe. Čas pro vnímání svých pocitů a potřeb. Prostor pro zamyšlení nad vztahy, prací, smysluplností některých aktivit. 

Mnoho věcí bychom pak mohli změnit.

Jenže my většinu času jedeme na autopilota. Každý den děláme stovky různých rozhodnutí nad kterými nepřemýšlíme. A nakonec u většiny rozhodnutí je to tak i dobře. Jak by vypadal náš den, kdybychom hned od rána začali přemítat nad všemi možnostmi které máme?

Možná nějak takto:
Dám teď dolů z postele první levou nohu a pak k ní přidám pravou? 

Zvednu se přes loket nebo přímo?
Půjdu první do koupelny nebo postavit vodu na čaj?
První si nachystám hrnek nebo zapnu vodu v konvici?

A výčtem bychom mohli pokračovat dál a dál. Stovky otázek kolem jednotlivých činností. Tisíce rozhodnutí, které by nás totálně odrovnali. Poděkujme tedy našemu mozku, že dokáže tyto drobnosti v našich životech řídit téměř bez námahy a našeho povšimnutí.

Jak je tedy možné, že u dovolené je to jiné? Přemýšlíme, vyhodnocujeme, hledáme, porovnáváme a daleko víc. Odpověď je jednoduchá. Je to pro nás důležité. Dovolená má pro nás vysokou hodnotu. 

Možná teď je ten správný čas se zeptat co dalšího je pro nás důležité?

Je to zdraví? Pak bychom měli svému zdraví věnovat rovněž svou vědomou pozornost. Jsou to vztahy s našimi blízkými? Kdy jsme si naposledy udělali povídací den, věnovali se sobě navzájem s plnou pozorností? Nebo je to snad náš život jako takový?

Co si udělat čas pro sebe a na chvíli se zamyslet nad otázkami:

Žiju život jaký si přeji žít?

Dělám práci, která mě naplňuje, baví a přináší radost a uspokojení?
Bydlím tam, kde si přeji?

Mám hezké a naplněné vztahy?

Jsem spokojená/ý se svým vzděláním?
Je nějaká činnost, kterou mám rád/a a přesto ji nedělám?

S výčtem otázek můžete pokračovat. Důležité je si pravdivě odpovědět. A věnovat čas sobě. Svému životu. Své přítomnosti a tím i své budoucnosti. Protože dnes si tam, kam tě přivedla tvá minulost a zítra budeš tam, kam tě přivede dnešek. 

Co s tím můžete udělat? Kterým směrem se vydáte?  

Pokud objevíte nějakou oblast, kterou by bylo dobré pečlivěji prozkoumat a možná změnit směr, pak to udělejte. Věnujte tomu čas. Stejně jako dovolené. Věřím, že najdete mnoho různých možností, které máte. A vydejte se na cestu.

S láskou a úctou vám to přeji

Dáša

PS: Pokud náhodou žádné možnosti nevidíte, možná je čas se nechat inspirovat a vydat se na cestu se mnou. Mám poslední dvě místa na speciální půlroční koučink za zvýhodněnou cenu. Startujeme už v září. Pro více informací mrkněte zde.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.