KONEC ROKU SE BLÍŽÍ

Zapálili jsme čtvrtou svíčku, blíží se Vánoce a s nimi i konec roku. Čas, kdy se zastavíme, budeme se svou rodinou, sledovat pohádky, jíst dobré jídlo a užívat pohodu. Zároveň nám vzniká i prostor pro plány do následujícího roku.

Než se však otevřou dveře do roku 2022, máme prostor se ohlédnout za letoškem. Podívat se na chvíli zpět. Zamyslet se nad tím, jaký vlastně byl tento rok… jaké dary nám přinesl? 

Tato krátká reflexe může být skvělým začátkem pro plánování dalšího roku. S radostí a lehkostí pak můžeme vykročit vstříc dalšímu dobrodružství s názvem život. 

Než se na tuto cestu vydáme, dopřejme si chvilku prostor, čas pro sebe. A odpovězme si na níže uvedené otázky. Myslíte-li to se svým životem vážně, pak doporučuji si vzít pero, papír a své odpovědi si zaznamenat. Později mohou být skvělým podkladem pro tvorbu nové vize. 

Jaký tedy byl rok 2021? 

Kdybyste ho měli popsat jedním slovem, jaké by to bylo? Mě napadlo slovo RADOST. Pro mě osobně byl tento rok radostný. Jistě ještě úplně neskončil, ale mám-li své hodnocení udělat dnes pak je tím správným slovem právě radost. Možná můžete pro popis tohoto roku použít klidně i větu nebo celý krátký odstavec. Je to na Vás. Pak můžete ve svém tempu pokračovat s dalšími otázkami:

Prožili jste ho podle svých představ?

Jakým výzvám jste čelili?

Co se vám podařilo?

Co naopak ne?

Byl tento rok plný příležitostí a jedinečných okamžiků?

Co jste se letos naučili?

Jaké byly ty nejdůležitější lekce?

Promarnili jste svůj čas nebo ho moudře využili?

Strávili jste čas s lidmi, na kterých vám záleží?

Co byste udělali jinak?

Jaké jsou vaše odpovědi? 

Abyste při hodnocení letošního roku nezapomněli na nic důležitého, pojďme v zamyšlení ještě o kousek dál. S ohledem na to, že máme vánoční čas, představme si, že čtyři svíčky na adventních věncích, znamenají čtyři nejdůležitější oblasti našeho života. 

Jak tedy vypadá můj svícen? 

Jedna svíčka je mé zdraví. To můžu rozdělit na mentální i fyzické. 

Druhá zobrazuje mé vztahy s partnerem, dětmi, rodiči, přáteli.

Třetí svíčka svítí na mou pracovní cestu. Mé poslání. 

Čtvrtá svíčka v tomto roce symbolizuje mé vzdělání, učení se novým věcem.

Jaké jsou vaše svíčky? 

Za které oblasti vašeho života jste opravdu vděční a na které jste letos zapomněli a nevěnovali jim pozornost?

Kdybyste na škále 1 – 10 měli ohodnotit každou oblast vašeho žití (svíčku), jak by hodnocení vypadalo? (1 – nejhorší jaké to mohlo být, 10 – nejlepší jaké to mohlo být, není co zlepšovat). Jak vypadá Váš adventní věnec?

Samozřejmě pokud máte prostor a zájem, můžete si každou svíčku rozebrat. Například u zdraví se můžete podívat na tělesné zdraví, ale i duševní pohodu. U vztahů pak můžete posvítit na jednotlivé vztahy od partnerských a těch nejbližších až klidně po vztahy se sousedy. Nakonec je to Váš život a Vaše zamyšlení. Jak hluboce půjdete je jen na Vás.

Věřte, že hodina času, kterou tomu věnujete, bude velmi dobře investovaný čas. A rozhodně to, co si uvědomíte a zjistíte, bude skvělým podkladem pro rok, který pomalu přichází. 

Máte-li zájem si příští rok vytvořit podle sebe, pak se nezapomeňte přihlásit na webináře přání, jejichž série proběhne v lednu. S radostí s Vámi posdílím, jak je možné, že tolik cestuji, napsala jsem novou knížku za “krátký” čas, studuji denní formu psychologie, pečuji o mé vztahy i domov a hodnotím poslední rok jako radostný. Ono se to totiž nestalo všechno jen tak. Ale kdysi to bylo moje přání, pak má vize a cíle. Až nakonec žiju radostný život svých snů. O recept, jak na to, se chci s Vámi podělit.

Nečekejte však žádné instantní návody ve stylu, jen si to přej. Má cesta nebyla vždycky jednoduchá a někdy to dokonce i bolí. Co však velmi dobře ovládám je sebemotivace, práce s vizualizací, skvělý timemanagement a neustále pracuji na navyšování mé pozitivní inteligence. I tímto vším se můžete inspirovat. Rozhodně to však není pro každého. 

Samozřejmě si vizi můžete tvořit i sami. Pak ať Vám toto zamyšlení dobře poslouží. Nakonec číselné hodnoty u Vašeho věnce, Vám ukazují směr. Kde máte hodnotu nejnižší, tam je dobré zaměřit pozornost a něco s tím udělat. Nezapomeňte však, že pokud máte u něčeho hodnotu vysokou, možná je to právě tím, že jste se o danou oblast starali. Je-li pro Vás důležitá, pak na ni nemůžete zapomenout ani v příštím roce. 

Přeji Vám krásné zamyšlení a ať do roku 2022 vstupujete s jasnou myslí, tvořící se vizí a vědomi si toho, co je pro Vás důležité. Možná díky tomu nezmeškáte svůj život. 

Krásný vánoční čas!

S láskou a úctou

Dáša

PS: Více informací o webinářích přání najdete zde. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.