UMĚNÍ BÝT

Na svém mobilu nastavuji 2 minuty. Usedám do pohodlné polohy. Zavírám oči. A velmi rychle pociťuji neuvěřitelný klid ve svém těle. Hlava prázdná, prostě vymeteno. Pokoj a klid ve svém těle. Prázdno, které je tak léčivé a prospěšné. Prostor, ve kterém se neděje nic, ale zároveň se toho odehrává tolik. 

Bdělost, přítomnost, mindfullness. 

Za 20 sekund zvoní telefon. Nastavila jsem ho snad špatně? Kontroluji a skutečně. Uplynuly 2 minuty. Neuvěřitelné. Jak může být čas subjektivní. Jak se jeho délka mění, podle toho, co se zrovna děje. 

Uvědomuji si, že ještě pár let zpátky, byl problém jen tak sedět. Natož 2 minuty. Zdálo se mi, že je to celá věčnost. Měla jsem pocit, že bych za tu dobu stihla snad všechny úkoly, které mně běžely hlavou.

Dnes je tomu jinak. Najednou si dokážu užít toho, co se děje a být tady a teď. Vnímám, že není nic důležitějšího. Všechno ostatní má svůj čas a klidně počká. 

Jak jsem se tomu naučila? 

Tréninkem. 

V průběhu týdne trénuji svou mysl. Skrze meditace, vizualizace, snění, zážitky flow při práci, přítomných okamžiků při denních úkonech, ale i s blízkými nebo při cvičení či běhu. 

Můj život se změnil. A to hned v několika oblastech. Zároveň jsem tím sepsala benefity, které může takový trénink mít i pro vás. 

 1. Stres. Zvládám ho lépe než dřív. V minulosti jsem pociťovala vnitřní chvění téměř nepřetržitě. Neprospívalo mi to. Dnes si i méně stresu tvořím a připouštím. Dokážu lépe zvládat, když je toho hodně, když se věci nedaří tak, jak si představuji nebo se dějou změny. Nepanikařím. 
 1. Emoce. Lépe je vnímám, dokážu je popsat a obvykle i potřeby, které jsou za nimi “schované”. Rychleji se vracím do rovnováhy a jsem zase v pohodě. 
 1. Zdraví. Ve svém těle se většinu času cítím dobře. Když se občas objeví zdravotní neduhy, obvykle vím, co se stalo, které emoce jsou zatím a ve většině případů si s tím dokážu poradit.
 1. Vztahy. Mám kvalitnější a lepší vztahy než v minulosti. A to v mnoha různých rovinách. Nejen osobní, ale i pracovní. Vnímám, že můžu být sama sebou, bez přetvářky. Druhé lidi mám ráda a užívám si jejich přítomnosti. Jsem ráda i sama se sebou. 
 1. Komunikace. Dokážu lépe vnímat sebe i druhé. Pravidelně komunikuji se svým tělem i duší a díky tomu dokážu lépe komunikovat i s druhými.
 1. Flow. Většinu pracovních věcí dělám ve stavu flow. Ponořím se do úkolu a přítomnosti, napojím se na zdroj a práce jde snadno a lehce. Pracuji efektivně.
 1. Kreativita. Vymýšlím nové projekty, píšu články, tvořím kurzy a učím se novým věcem. Vše v lehkosti a flow. Jak kdybych zefektivnila výkon svého mozku. 
 1. Mysl. Je klidnější. Častěji je mým přítelem než nepřítelem. Mé myšlenky méně hodnotí a posuzují. Více přináší moudrý nadhled, který mě spíš hladí než devastuje.
 1. Životní spokojenost. Můj život je přesně takový jaký má být. Při jeho hodnocení na škále 1 – 10 (1 – nejhorší, 10 – nejlepší), hodnotím obvykle 10. Neznamená to, že všechno je ideální a dokonalé. Znamená to, že si víc uvědomuji, za co jsem vděčná a méně posuzuju věci, které se dějou. Nikdy totiž předem nevím, co mně přinesou. 

Existuje mnoho možností, jak trénovat. Je na vás, kterou cestu si zvolíte.

 1. Začněte s přítomností. Vnímejte v průběhu dne činnosti, které děláte. Pokud jíte, vnímejte chuť jídla, vůni, konzistenci. Jestliže si čistíte zuby, všímejte si, jak kartáček jezdí po zubech a čistí je. Pokud si povídáte s partnerem, vnímejte co říká. Jestliže se hrajete s dětmi, hrajte se. Při poslechu hudby se nechejte do ní vtáhnout. 20 sekund plné přítomnosti několikrát denně.
 1. Meditujte. Trénujte bdělost, přítomnost. Můžete začít 2 minuty totální přítomností, jen tak. Pokud máte plnou hlavu, jednoduše zaměřte pozornost na svůj dech. Hluboký nádech a výdech. Vnímejte, jak dech putuje vašim tělem. Postupně čas navyšujte.
 1. Vizualizujte. Každé ráno si představte svůj den, jeho ideální podobu. Večer si můžete svůj den myslí znovu projít. Jestliže najdete nějaké části dne, které byste si přáli změnit, tak to skrze svou mysl udělejte. Představte si nejlepší možný výsledek. Skrze neuroplasticitu mozku ho učíte, jak to příště zvládnout líp. 
 1. Virtuálně cestujte v prostoru i času. Vydejte se se mnou na Bali. Harmonické Bali vám pomůže najít “nerovnováhu” ve vašem životě. 11 imaginací a několik doporučení, jak na rovnováhu. Více informací najdete zde. Vyzkoušet si virtuální cestování výletem na Žítkovou můžete tady.
 1. Denně prožívejte a rozvíjejte pozitivní emoce. Zejména vděčnost. 

Věřím, že jakákoli péče o sebe, svou mysl, nám přináší vyšší kvalitu života, lepší poznání sebe a zlepšení mnoha oblastí našeho žití. Tak neváhejte a začněte. Prvním krůčkem nebo rovnou více kroky. Je to na vás. Máte to ve svých rukou.

S úctou

Dáša 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.