Legrace nebo skutečnost? Je to vůbec možné jet na dovolenou s expartnerem či expartnerkou a dovolenou si opravdu užít?
Letos je to už potřetí, co jsem takovou dovolenou prožila. S tatínkem mé dcery. 5 společných dnů na cestách.
S myšlenkou na společné cestování jsem nepřišla ani já, ani on, ale naše dcerka. Přála si navštívit studio Harryho Pottera a řešila dilema jestli raději se mnou nebo s ním. Přišlo mi to líto. Zavolala jsem jejímu tatínkovi a řekla mu o tom. Navrhla jsem společnou cestu, kterou hned v telefonu odmítl.
Nicméně myšlenka byla zaseta. Netrvalo to ani týden, když mi zavolal zpátky, že je pro. Nakonec jsme vyrazili do Londýna a prožili krásných pět dnů. V loňském roce jsme byli společně v Disneylandu a letos v Legolandu.
Věřím, že společné cestování chce čas. Není možné hned po rozchodu. Každému dokončení rozchodu trvá jinak dlouho. Je to velmi subjektivní záležitost a nedá se přesně stanovit, že za rok nebo tři je to možné. U někoho to možné nebude ani do konce života. Záleží na míře zahojení a dokončení celého rozchodového procesu.
Kdy tedy jet?
Pokud jste se dostali do fáze, že máte svou ex nebo svého ex rádi. Dokážete se spolu domlouvat na většině věcí. Nevytahujete minulá zranění. Vidíte pozitiva na společném konci. Přejete mu vše dobré. Dokážete si ho představit s jinou ženou nebo ji s jiným mužem a taková představa vás nechá klidnými. Nebo ještě lépe to druhé straně přejete. Jste prostě “přátelé”.
Pro hladký průběh je potřeba dodržet několik základních pravidel.
1. Odhoďte své ego. Nejde o to mít pravdu, dělat věci podle sebe, dokázat něco tomu druhému. Jde o to být v pohodě.
2. Uvědomte si cíl společné dovolené a tím je pro nás čas s naší dcerkou.
3. Logicky si zdůvodněte, že je to pro vás opravdu výhodné. A to hned z několika důvodů. My díky tomu můžeme zažít mnoho úžasných okamžiků s naší dcerou. Můžeme se vystřídat, odpočinout si. Na některé atrakce s ní jde on, na jiné já. A taky všechny náklady dělíme dvěma. Což je bezesporu taky zajímavá výhoda. Jsme prostě na to dva. Tudíž i plánování a jakékoli jiné aktivity s dovolenou spojené se dělí dvěmi.
4. Během cestování je dobré mít pravidla komunikace a některá témata neotevírat. Bavit se o neutrálních věcech. Stanovit si klíčové slovo, které nepříjemnou debatu zavře. Domluvit si, že se nebudete vracet do minulosti. A pokud to jeden udělá, druhý to kouzelným slůvkem může zavřít.
5. Důležité je si věci plánovat. Oba se znáte a víte co od sebe můžete očekávat. Já mám raději rána a brzské snídaně, večer už chci být v posteli dřív, tudíž i čas večeře dřív. Můj ex preferuje večery, pozdější snídaně i večeře. Kompromis na obou stranách.
6. Neberte si věci osobně. Většina příběhů je toho, kdo je sdílí. I když na první pohled to může vypadat, že se vás dotýkají. Toto uvědomění bylo klíčové pro můj hladký rozchod i teď během společných pobytů.
7. Udělejte si v průběhu cesty čas jen pro sebe. To stejné dopřejte tomu druhému. Na vyřízení osobních telefonů, na chvilku pro sebe, odpočinek či cokoli jiného.
8. Užijte si to. Věřte, že je to možné. Věřím, že pro vaše dítě to bude nezapomenutelný okamžik. A jestli v pozitivním nebo negativním slova smyslu, záleží jen na vás.
Nezapomeňte na své stávající partnery, pokud nějaké máte. Je potřeba vše probrat a domluvit se. Ano. Chce to opravdovou důvěru, vzájemné pochopení a porozumění, ale je to možné.
Pokud si nejste jisti, pak doporučuji si udělat krátkou vizualizaci a představit si takovou společnou dovolenou. Jakmile v představách vše uvidíte, vnímejte, jak se u toho cítíte. Je to klid a pohoda? Nebo spíš stres, neklid, nervozita? Jak se má vaše tělo? I toto jednoduché cvičení vám může hodně napovědět.
Možná ještě tuto kapitolu nemáte úplně uzavřenou. Pak můžete mrknout na můj on-line program Konce jako nové začátky. Třeba se vám podaří vše dokončit a správně zavřít.
A to vám ze srdce přeji
S úctou
Dáša