ROZCHODOVÉ FÁZE

Každý z nás zažil rozchod. Rozchod z vlastní iniciativy, rozchod, kdy konec přišel z druhé strany. Rozchod, který ukončil mnohdy i krásné životní období.

Jsou rozchody, které bolí víc, jiné méně. Všechny však způsobí skutečné šrámy na duši. Způsobí to, že jsme víc zranitelní. Objeví se strachy, pochybnosti a mnoho dalších emocí. Často naše důvěra a sebedůvěra je neuvěřitelným způsobem narušená. Jedno je jisté, každý rozchod nás změní.

Sami však můžeme ovlivnit jakým směrem.

Rozchod pro nás může být velkou transformací.

Na svých seminářích i rozchodových rituálech seznamuji účastníky se sedmi fázemi rozchodu. Jsem si jistá, že pokud každý z nás těmito fázemi projde, rozchod je pak skutečně u konce a můžeme se vydat na novou vztahovou cestu. Bohužel ne každý z nás je toho schopen.

A o jaké fáze jde?

Psycholožka Elisabet Kübler-Rossová popsala 7 fází:

1. Fáze – Popření
2. Fáze – Hněv
3. Fáze – Obviňování
4. Fáze – Vina
5. Fáze – Přijetí Odpovědnosti
6. Fáze – Přeformulování
7. Fáze – Obnova

Ze své vlastní zkušenosti i zkušenosti mnoha klientů vím, jak je důležité si všechny fáze prožít a zejména celý proces dokončit. Bohužel často zůstáváme uvěznění v první fázi a nedokážeme si přiznat, že vztah skutečně skončil. Popíráme realitu a fungujeme jako by vztah pokračoval. Další časté zaseknutí přichází ve fázi 2 až 4. Fáze, ve kterých jsme plni hněvu a obviňování, svého partnera nesnášíme. Nebo naopak jsme v sebelítosti a zajetí vlastní viny.

Mnozí z nás tak stěží přijmou odpovědnost za to, co se stalo. Zůstáváme v pasti oběti, která netvoří svůj vlastní život a jen pasivně přijímá co se děje. Nejsme schopni vidět to dobré, co po rozchodu přichází.

A takto “nedoléčení” vstupujeme do nových vztahů. Bez pochopení tohoto rozchodového procesu se celý proces po čase znovu opakuje.

Naučme se plně přijímat rozchodový proces jako součást našich životů a dovolme si prožít i negativní emoce, které s tím souvisí. Ve správný čas však postupme dál. Přijměme odpovědnost a podívejme se na příležitosti, které ve svém životě máme. Dovolme si se s láskou podívat na sebe i svého bývalého partnera. Odpustit jemu i sobě.

Rozchod pak může být cestou k trvalému přátelství plnému respektu a úcty. Cítím velkou vděčnost, že tohoto jsem schopná. Díky tomu mám krásné přátelství a moji bývalí partneři mohou zůstat v mém životě.

S láskou a úctou

Dáša

PS: Neváhejte se přihlásit na Rozchodové rituály.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.