Ukončené vztahy jsou většinou důsledkem nesprávné komunikace. Vytváříme si domněnky, máme vlastní přesvědčení, zamlčujeme své city, neumíme správně prezentovat názory a často hodnotíme druhého, kritizujeme. Sami sebe přesvědčujeme o tom, co si ten druhý myslí, jak nás má či nemá rád. Děláme závěry, kterými zraňujeme sebe, ale ve své podstatě i toho druhého. A hlavně tím vším ničíme naše vztahy.
Vím, o čem mluvím. Mé vztahy skončily právě kvůli tomu, že jsme se nenaučili komunikovat. Není to tak dlouho, co jsem byla na zajímavé přednášce právě o komunikaci. Přednášející zmiňoval laboratoř lásky.
Psychology zajímalo, proč se lidé tolik rozvádí. Vytvořili laboratoř, ve které zkoumali novomanžele. Zaměřovali se zejména na to, jak spolu páry komunikují. Dokázali s vysokou pravděpodobností určit, který pár spolu vydrží a který naopak ne.
A jak tedy vypadala komunikace u párů, které spolu setrvaly?
Nejdůležitější podle psychologů jsou situace, které působí jako málo důležité. Psychologové si všímali zejména toho, jak mají páry tendenci se od svých protějšků odtahovat nebo naopak. Jde o zdánlivě nedůležité situace, ve kterých například jeden z párů chce druhému něco ukázat. “Pojď, podívej se na toho motýla.” A právě páry, ve kterých ten druhý projevil zájem a šel se podívat (přestože ho motýl vůbec nemusel zajímat), byly právě páry, které spolu setrvaly. Pokud se partner naopak nezvedne, nezajímá se o to, nezajímá se o vás. A po nějaké době se začne vytrácet láska i intimita.
A jaké jsou tedy příznaky, podle kterých jsou schopni psychologové s 95 % úspěšností určit, který pár spolu vydrží a který ne?
Všechny výše uvedené komunikační nedostatky se projevily u zkoumaných párů, které spolu nevydržely. Navíc vše se projevilo i na fyziologické úrovni. Přestože páry před psychology hovořily na příjemná témata, byl při výzkumu zaznamenán fyziologický stres, v podobě zrychleného tepu, pocení. Psychologové zjistili, že čím byly fyziologické reakce horší, tím se páry dřív rozešly.
Šťastné páry naopak vykazovaly nízké fyziologické reakce. Navíc u párů, které spolu šťastně žily i po letech, byla prokázána laskavost, srdečnost, pozornost a něha, která léty ještě rostla. Jestliže jsou partneři k sobě vzájemně laskaví, cítí se milování, mají pocit vzájemného porozumění a pocit, že někomu na nich záleží, že jsou pro druhého důležití, vede to k posílení vztahu.
Klíčem k dlouhodobému vztahu je tak vzájemný respekt, správná laskavá a pravdivá komunikace bez pohrdání, kritiky, sebeobrany, ale i bez vyhýbání se nepříjemným tématům.
Je dobré se naučit vést rozhovory s láskou a úctou k druhému. Popisovat situaci objektivně, bez hodnocení druhého. Mluvit o svých vlastních pocitech, vyjadřovat své potřeby a laskavě žádat druhého o změnu.
Bohužel tomuto způsobu komunikace nás nikdo neučil. A to je důvod, proč píšu dnešní článek. Udělejte něco dřív, než bude pozdě. Vnímejte co se děje, jak partner reaguje, dovolte si vidět vaši situaci pravdivě a předejít tak případnému konci.
A buďte laskaví, k sobě i druhému. Jedině tak můžete v páru žít šťastně.
Dáša